روشنایی و نورپردازی هر دو از علوم مهم مبحث روشنايي هستند. به صورت معمول و اصولي کلمه روشنايي در جايي کاربرد دارد که هدف ديدن اجسام و برخورد نکردن با اجسام ديگر ملاک مي باشد. براي اين که اين هدف محقق شود علم روشنايي مکان هاي مشخصي را براي قرار دادن چراغ ها در نظر مي گيرد که اصطلاحا به آن جايابي چراغ مي گويند. براي مثال: همه مي دانيم که جاده ها محتاج روشنايي مخصوصي هستند. اين روشنايي در شب اهميت بيشتري پيدا مي کند. يا اين که روشنايي در دفتر کار يک طراح و نقشه کش اهميت زيادي دارد. همان گونه که اشاره کردم هدف اين است که اجسام نشان داده شوند بدون اين که برخوردي با يکديگر داشته باشند. و اختلالي به وجود آيد. در واقع وظيفه اصلي روشنايي فقط نشان دادن اجسام است. همين که شرايطي فراهم شود تا جسمي ديده شود کفايت مي کند.

اما در علم نورپردازي پرداختن به جنبه هنر و معماري نور ملاک مي باشد. نورپردازي زماني معنا دار مي شود که که از لحاظ ميزان روشنايي، رعايت حداقل ها لحاظ شده باشد. نورپرداز با انجام نورپردازي قصد دارد تا بخشي از يک مکان يا کالايي از يک فروشگاه را به صورت برجسته نشان دهد. در نورپردازي ديگر هدف فقط نشان دادن اطراف نيست بلکه فراتر از آن به صورت برجسته کردن بخشي از يک محيط است.

در حال حاضر پرداختن به علم نورپردازي اهميت بسيار زيادي پيدا کرده است و اکثر طراحان داخلي اين علم را فراگرفته اند. اين علم در نشان دادن نماي ساختمان و زيباتر کردن آن بسيار مورد استقبال قرار گرفته است. يکي از مهم ترين محصولات روشنايي که در نورپردازي نماي ساختمان مورد استفاده قرار مي گيرد وال واشر است. وال واشر يک نوع از محصولات روشنايي مدرن مي باشد. که در کنار هم قرار دادن چند منبع مهم نور LED ساخته مي شوند. اين محصولات روشنايي قابليت استفاده به جاي پروژکتور را دارند.

حتما بخوانید  فیبر نوری چیست؟

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش