اصول نورپردازي ساختمان : همان طور – که مي دانيد نورپردازي – از عوامل بسيار تاثير گذار;و چشمگير و موثر در نماي;ساختمان ها به شمار مي ايد .

حتما تا کنون تحت تاثير نورپردازي برخي از ساختمان ها قرار گرفته ايد. در واقع نور پردازي زيبايي و عظمت ساختمان هاي اداري، يا تجاري و يا، مسکوني را چندين برابر مي کند .

نورپردازي خارجي ساختمان بسيار حائز اهميت است از اين جهت که در روز به دليل روشنايي و نور کافي مصالح و همينطور نماي ساختمان ها به خوبي قابل مشاهده هستند و ساختمان ها از لحاظ زيبايي قابل قياس و قابل مقايسه هستند اما در شب همه ي آن ها مشابه هم هستند و حتي زيباترين نماها نيز قابل تشخيص نيستند از اين رو بيشتر مالکان براي ساختمان هاي خود از نورپردازي خارجي استفاده مي کنند .

شايد بتوان گفت نورپردازي نماي بيروني ساختمان ها از مهم ترين بخش ها در طراحي ساختمان به شمار آيد زيرا علاوه بر اين که شکلي متحير کننده و خيره کننده به ساختمان مي بخشد به نوعي حس زنده بودن به آن مي دهد و همينطور بر روي فضا و نماي شهر نيز بسيار تاثير مثبت و چشمگير مي گذارد .

اصول نورپردازي ساختمان

اصول نورپردازي ساختمان :

نورپردازي ساختمان ها به شکل هاي متفاوتي انجام مي گيرد .

ممکن است به صورت کلي اجرا گردد و يا هدف قسمت مشخص و برجسته اي از نماي ساختمان باشد .

در زمان هاي قبل تر از نورپردازي فقط براي ساختمان ها و مکان هاي بزرگ تجاري و تفريحي و در کل بناهاي معروف و شناخته شده به کار برده مي شد اما در حال حاضر استفاده از اين فاکتور پيشرفته تر و گسترده تر شده و از آن مي توان در ساختمان هاي بزرگ و با ارتفاع زياد ، نورپردازي هتل ، محوطه ها ، تالار ها ، رستوران ها ، بانک ها ، مراکز خريد و آپارتمان هاي بزرگ و کوچک ، خانه هاي ويلايي و يا مسکوني و همينطور غير مسکوني و … استفاده نمود .

حتما بخوانید  آشنایی با نورپردازي صحيح

درواقع به دليل اين که نماي ساختمان در شب تنها با به کار بردن و استفاده از نور پردازي قابل مشاهده است نور پردازي به مسئله مهمي تبديل شده است و امروزه بسيار از ان استقبال مي گردد .

 

رنگ و شدت نور :

درواقع اولين و مهم ترين اصل و نکته در نور پردازي توجه به رنگ و شدت نورهايي است که قرار است در نماي خارجي ساختمان به کار رود .

 

پنهان بودن منبع نور :

براي اين که نماي ساختمان دچار اشکال نشود و اهري بهم ريخته پيدا نکند حتما بايد منبع هاي نور از ديد عموم پنهان گردند.

 

هماهنگي نورها :

اصول نورپردازي ساختمان :توجه به اين نکته بسيار ضروري است . نورهاي به کار رفته بايد با نوع مصالح و متريال به رفته در ساختمان همخواني و هماهنگي داشته باشند.

اصول نورپردازي ساختمان

اصول نورپردازي ساختمان

روش هاي مختلف نورپردازي ساختمان :

 

نور پردازي خشن :

از اين نور پردازي براي نشان دادن بافت هاي کوچک و سطوح و عناصر معماري در نماي ساختمان ها به کار برده مي شود در واقع با استفاده از اين روش نمي توان سطح گسترده اي از بنا را نشان داد زيرا وسايل و ابزار هاي نور پردازي بر روي همان قسمت ها و سازه هايي که قرار است بيشتر مورد توجه و ديد قرار بگيرند نصب مي گردد .

 

نور پردازي يکدست :

اين نور پردازي به طور کلي سطح گسترده و وسيعي از نماي ساختمان را به صورت يکدست و يکجا نشان مي دهد و معمولا ابزار هاي نور پردازي در اين روش در گوشه و يک نقطه اي در کنار ساختمان قرار داده مي شود.

حتما بخوانید  تفاوت روشنایی و نورپردازی با یکدیگر

 

نورپردازي از داخل و خارج :

در اين روش که بسيار هم ظاهر ساختمان را چشمگير و جذاب مي کند از پنجر ها و عناصري که بر روي نماي خارجي قرار گرفته اند کمک مي گيرند .

مثلا به لبه هاي خطوط به کار رفته در نماي خارجي ساختمان با استفاده از فيبرهاي نوري و همينطور لامپ هاي نئوني جلوه مي بخشند تا طول و حجم ساختمان بيشتر به چشم بيايد.

 

اصول نورپردازي ساختمان :نکته مهم :

 

قبل از استفاده از اين روش بايد به نوع کاربرد ساختمان توجه کرد .

به عنوان نمونه براي برجسته کردن نماي بيروني ساختمان هاي مسکوني به هيچ عنوان نبايد منابع نور را در زير پنحجره ها قرار داده شود زيرا قابل مشاهده و به اصطلاح توجهات را به خود جلب کند .

علاوه بر اين نيز به سمت و سو و مقدار نور نيز براي اين ساختمان ها بايد توجه کرد .

اصول نورپردازي ساختمان

اصول نورپردازي ساختمان

جالب است بدانيد رنگ هاي ملايمي مانند رنگ سفيد و آبي از رنگ هاي پر طرفداريست که معمولا در نورپردازي ساختمان ها به کار مي رود و جلوه و زيبايي قابل توجهي به بنا مي بخشد .

در کل به کاربردن نورپردازي در ساختمان ها هم اکنون به اندازه اي مورد توجه و اهميت قرار گرفته که در صورت دقت و استفاده اصولي و تخصصي از اين ابزار تزييني مي تواند به يک جاذبه ي توريستي در شب تبديل گردد!!!

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش