استخر در حياط براي يک روز آفتابي و گرم، وسوسه يک آب تني لذت‌بخش را در وجود آدمي متبلور مي‌کند، اما شب‌ها چطور؟ اين سرگرمي نبايد فقط به نور روز محدود شود، به همين دليل بايد بر روي سيستم نورپردازي استخر در شب نيز سرمايه‌گذاري کرد.

نورپردازي استخر داراي جلوه‌هاي ظاهري گوناگوني است و اجراي آن باعث افزايش امنيت بيشتر مي‌شود. نورپردازي مناسب در مورد استخرهاي روبسته نيز موضوعي بسيار مهم است، زيرا برخلاف استخرهاي خانگي، استخرهاي روبسته نياز به نورپردازي سقف نيز دارند. با اين حال، پرسش اساسي در اين است که: «روش نورپردازي استخر چگونه است؟»

روش نورپردازي ديوار و کف استخر

نورپردازي استخر را مي‌توان با برخورداري از دانش الکتريکي در يک روز به راحتي انجام داد، در هر صورت وجود متخصص ضروري است. روش نورپردازي استخر براي ديوار و کف به شرح زير است:

نورپردازي ديوار و کف استخر: انتخاب چراغ

هنگام انتخاب چراغ، مهم است که زمان پروژه، اندازه استخر و ميزان کار الکتريکي مورد نياز را در نظر گرفت. براي جلوگيري از تخليه استخر و حفر سوراخ‌هاي موجود در آن، بهتر است از چراغ‌هاي مکش (Suction-Mounted Light) استفاده کنيد.

براي نصب سريع و آسان و بدون انجام کار برقي چراغ‌هاي باتري خور بهترين راه حل است. با اين وجود، باتري‌ها به تعويض مداوم نياز دارند و عمر نور آنها کوتاه‌تر از مدل‌هاي سيم‌دار خواهد بود. به همين دليل، چراغ‌هاي سيمي را براي نورپردازي ديوار و کف استخر انتخاب کنيد.

نورپردازي ديوار و کف استخر: نصب منبع تغذيه

براي چراغ‌هاي باتري خور و چراغ‌هاي مکش، باتري‌ها را نصب کنيد. اين چراغ‌ها نياز به منبع تغذيه ندارند. براي چراغ‌هاي سيمي، بايد منبع تغذيه مناسبي نصب کنيد. اگر يک پريز برق GFCI به اندازه کافي به استخر دسترسي داشته باشيد که سيم چراغ به آن برسد، ترانسفورماتور چراغ را به ديوار کناري پريز برق وصل و چراغ را به آن متصل کنيد.

حتما بخوانید  آموزش اصول نورپردازی

اگر هيچ خروجي در دسترس نباشد، بايد يک جعبه اتصال ضد آب را روي يک خط برق موجود نصب کنيد. ابتدا منبع تغذيه برق را قطع کنيد. خط برق را به پمپ استخر يا فيلتر محل ببريد. خط را با کاتر سيم برش دهيد و سيم را با استفاده از نوار چسب از پوشش خود بيرون بکشيد.

جعبه اتصال را مطابق مشخصات سازنده نصب کنيد. در صورت تمايل، جعبه اتصال را بر روي يک ديوار، پمپ و يا فيلتر نصب کنيد.سيم چراغ را به جعبه اتصال وصل کنيد. تمام اتصالات را بررسي کنيد تا مطمئن شويد مهر و موم‌ها محکم در جاي خود سفت شده‌‍اند. حتي قبل از اجراي زيرسازي استخر نيز به جعبه اتصال نياز خواهيد داشت.

نورپردازي ديوار و کف استخر: نصب چراغ‌ها

روش نورپردازي استخر

چراغ‌ها را مطابق مشخصات سازنده مونتاژ کرده و کليه مهر و موم‌ها را براي محکم بودن در برابر حرکت آب بررسي کنيد. چراغ‌ها را آزمايش کنيد تا مطمئن شويد که به درستي کار مي‌کنند. با توجه به مشخصات سازنده، چراغ را برروي کف و ديوار نصب کنيد.

براي چراغ‌‎هاي سيمي لازم است محل چراغ‌ها و مسير سيم‌ها در کف و ديوار استخر توسط دريل سوراخ شوند. سپس با جاسازي چراغ‌ها و سيم‌ها و اتصال آنها به جعبه اتصال، مراحل کار را به پايان ببريد.

در روش نورپردازي استخر براي سقف مي‌توان به صورت روکار يا توکار اقدام به کار کرد. براي نورپردازي روکار، مسير سيم‌ها قابل مشاهده است و هر يک از چراغ‌ها بايد به منبع تغذيه وصل شوند. براي سيستم توکار که زيبايي بيشتري دارد، اجراي سقف کاذب براي پنهان کردن سيم‌ها ضروري است.

حتما بخوانید  اصول نورپردازی اداری

استفاده از نورپردازي فلورسنت با يک ديفيوزر مي‌تواند انتخابي تاحدودي قديمي ولي مناسب باشد. نورافکن‌ها در سقف استخر و بر روي کاشي‌ها قرار مي‌گيرند. اين امر حداکثر روشنايي را در جايي که شما به آن نياز داريد فراهم مي‌کند. به لطف ديفيوزرها روشنايي عمودي بسيار ايجاد مي‌شود.

روشنايي عمودي فلورسنت توصيه شده براي استخرها بايد ??? تا ??? لوکس باشد، زيرا بيشتر استخرها داراي کاشي‌هاي سفيد يا کم رنگ هستند، بنابراين نور زياد به سمت بالا بازتاب مي‌کند.

راه حل ديگر استفاده از چراغ‌هاي LED است، اين چراغ‌ها عمدتاً به دليل کارآمدي و بهينه کردن مصرف نور مي‌توانند انتخاب ديگري باشد. روشنايي و پخش نور مناسب در جهت عمودي و پخش نور کمتر بر روي ديوارها نسبت به لامپ‌هاي فلورسنت از مزاياي اين چراغ‌ها مي‌باشند.

امروزه همچنين از نورپردازي فيبري يا رشته‌اي نيز براي زينت بخشيدن به سقف استخرها به وفور استفاده مي‌شود.

انواع چراغ استخر

روش نورپردازي استخر براي روشنايي بهينه، گزينه‌هاي مختلفي به شرح زير دارد:

چراغ رشته‌اي (Incandescent): اگرچه هنوز هم مؤثر است و کار را هنوز هم با مناسب‌ترين قيمت انجام مي‌دهد، اما چراغ استخر رشته‌اي مانند تماشاي تلويزيون با کيفيت، نوري استاندارد است. اما هنوز هم براي افزايش کيفيت نور، بسياري از گزينه‌هاي ديگر مي‌توانند آن را واضح‌تر و لذت‌بخش‌تر کنند.

چراغ ال اي دي (LED): اين نورپردازي بسيار مقرون و به صرفه‌تر از لامپ رشته‌اي است. چراغ LED يک نيمه رساناي کوچک است که انرژي الکتريکي را به نور تبديل مي‌کند. از آنجا که هيچ رشته‌اي وجود ندارد، گرماي کمتري توليد مي‌شود، در نتيجه باعث صرفه‌جويي در برق مي‌شود.

حتما بخوانید  بايد و نبايدهاي نورپردازي استخر

چراغ آر جي بي ال اي دي (RGB LED): اين چراغ استخر نه تنها جذابيت بصري را به فضا مي‌بخشد، بلکه نمايش نورهاي رنگارنگ و جلوه‌هاي تغيير رنگ را نيز از طريق ريموت کنترل تنظيم مي‌کند. با استفاده از اين چراغ‌ها، انتخاب رنگ‌ها و جلوه‌هاي مناسب نور استخر در هر زمان قابل تغيير است و اين باعث مي‌شود در کنار تجربه لذت بخش آب تني، شناگران نيز از محيط زيبا لذت نهايي را مي‌برند.

سخن آخر

روش نورپردازي استخر به تعداد چراغ‌هاي مورد نياز و عوامل ديگر نيز بستگي دارد. نکته اصلي اندازه استخر مي‌باشد! شما مي‌توانيد سطح روشنايي مورد نياز را 5.4 وات در هر متر مربع محاسبه کنيد، بنابراين حدود 200 وات براي يک استخر 4.5 در 8.5 نياز داريد.

يک استخر با رنگ روشن، نور بيشتري را ساطع مي‌کند و به نور کمتري نسبت به يک استخر با کاشي‌هاي تيره نياز دارد. اگر استخر شما شکلي نامنظم دارد و منحني‌ها يا گوشه‌هايي از آن ديده مي‌شوند، ممکن است نياز به نورپردازي جداگانه داشته باشيد.

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش