آشنایی با نورپردازی استخر : نورپردازي استخرها چه روباز باشند و چه رو بسته از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است؛ چراکه شما در هنگام استفاده از استخر مي‌خواهيد انرژي ازدست‌رفته خود را بازيابيد؛ پس بايد به فکر خلق نورپردازي فوق‌العاده باشيد تا در اثر نگاه کردن به آن آرامش خود را دوباره بيابيد. گاه يک استخر سرپوشيده به دنباله اتاق‌هاي خانوادگي يا فضاهاي استراحت تمدد اعصاب قرارگرفته است، بنابراين، تأثير بصري آن مي‌تواند حتي زماني که مورداستفاده نيست، مهم و قابل‌توجه باشد.

اصول نورپردازي استخر روباز، سرپوشيده و کف استخر

نورپردازي در هر بخشي از خانه يکي از مهمترين بخش هاي دکوراسيون داخلي به شمار مي رود. نورپردازي استخر هم از اين قاعده مستثني نيست. استخرهاي روباز و بسته نيز هم از نظر ايمني و هم زيبايي شناسي نياز به اصولي براي نور پردازي دارند. در ادامه شما را با اين اصول و مواردي از جمله نور پردازي کف استخر آن آشنا خواهيم کرد و به نکات ايمني که در هنگام نصب چراغ ها بايد آنها را مد نظر داشته باشيد خواهيم پرداخت.

در اين مقاله به اصول نورپردازي در موضوعات زير مي پردازيم .

 • نورپردازي استخر سرپوشيده
 • نورپردازي کف استخر
 • نورپردازي سقف استخر
 • نورپردازي استخر روباز

اهميت نورپردازي در دکوراسيون

براي اجراي يک طرح دکوراسيون کم نقص و زيبا، حتما نياز داريد که محل مورد نظر را نورپردازي کنيد. امکان ندارد يک محيط هرچقدر هم صحيح و اصولي طراحي شده باشد بدون نورپردازي مناسب زيبايي داشته باشد. نورپردازي اصولي به جز تاثير مستقيم در زيبايي و جلوه ظاهري محيط از نظر ايمني و اصول بهداشت بصري محيط هم اهميت بسيار بالايي دارد. نورپردازي همواره براي کاهش آلودگي هاي بصري و ايجاد آرامش در محيط استفاده مي شود.

نورپردازي همواره براي کاهش آلودگي هاي بصري و ايجاد آرامش در محيط استفاده مي شود.

اصول نورپردازي استخر چيست؟

نورپردازي استخر، چه استخر عمومي باشد چه استخر خصوصي از اين قاعده مستثني نيست. حتي نورپردازي استخرهاي روباز و نورپردازي استخرهاي سرپوشيده هم برخلاف تصور اوليه نياز به اصولي دارند تا در زمان استفاده محيط مناسبي فراهم شود. در اين مطلب اصول کلي نورپردازي استخر را باهم مرور مي کنيم.

نورپردازي استخر به صورت کلي براي رسيدن به سه هدف اصلي انجام مي شود:

 • روشن کردن کف و ديوارهاي استخر
 • روشن کردن رختکن ها
 • روشن کردن آب استخر

مدل نورپردازي و وسايلي که براي هر بخش مانند کف و ديواره ها استفاده مي کنيم متفاوت است.

براي شروع نورپردازي ابتدا بايد هرکدام از اين بخش ها را از هم جدا کنيم. مدل نورپردازي و وسايلي که براي هر بخش استفاده مي کنيم متفاوت است. براي انجام نورپردازي استخر بايد به چند نکته اساسي توجه کرد:

 • جاي رفت و آمد افراد را مدنظر داشته باشيد. روشنايي نبايد در اين بخش ها بيش از حد باشد چون باعث آزار افراد مي شود.
 • براي بخش هايي که نزديک به محل رفت و آمد افراد است از لامپ هايي که توليد گرما مي کنند استفاده نکنيد. توليد گرما توسط وسايل برقي باعث بهم خوردن تعادل دماي محيط مي شود و اين مسئله در محل هاي عبور و مرور يک نقص بزرگ خواهد بود.
 • از وسايل تو کار يا با قابليت مخفي کاري استفاده کنيد. در يک استخر استاندارد هرچه تعداد موانع کمتر باشد بهتر است. همچنين منابع نوري در استخر بايد مخفي باشند تا از ايجاد مشکلات احتمالي جلوگيري شود.
حتما بخوانید  روش نورپردازي استخر ؛ سيستم روشنايي کف، ديوار و سقف استخر

از چراغ هاي تو کار يا با قابليت مخفي کاري در استخر استفاده کنيد

 • در طراحي چراغ ها، منابع نور را در دو طرف مقابل هم قرار دهيد. با اين کار مي توانيد توليد سايه را به حداقل برسانيد. وجود سايه هاي متعدد در محيطي مثل استخر که به دليل وجود بخار محدوده ديد کم است، يک نقص بسيار بزرگ به شمار مي رود. اين نقص هم باعث خطاي ديد کاربران مي شود و هم به زيبايي محيط آسيب جدي ميزند.
 • در محيط کناري استخر تا جاي ممکن از نورهاي روشن استفاده کنيد. استفاده از نورهاي کم رمق و سرد، فضاي محيط را خراب مي کند. نورهاي روشن فضا را شادتر مي کنند. البته بايد توجه داشت که نور روشن به معني نور زياد نيست. همانطور که گفته شد نور زياد نه تنها به زيبايي محيط کمک نمي کند بلکه باعث ايجاد آلودگي بصري هم مي شود.
 • قابليت کم و زياد شدن نور محيط را فراموش نکنيد. حتي اگر استخر خصوصي داريد هم ممکن است بعضي مواقع لازم داشته باشيد به دليل استفاده افراد کمتر از حد معمول، بخشي از نور را براي کاهش مصرف انرژي خاموش کنيد.
 • در بخش رختکن ها تا جايي که ممکن است از نور ساده استفاده کنيد. فراموش نکنيد اين بخش نياز به نورپردازي خاصي ندارد و فقط لازم داريد آن را روشن کنيد. البته که اين بخش هم بخشي از دکوراسيون داخلي محيط است اما با يک نور معمولي هم مي توانيد رختکن مناسب کاربران را ايجاد کنيد.
 • براي روشن کردن سطح آب از نورهاي بسيار ملايم با رنگ هاي خنثي استفاده کنيد. ترجيحا از نورهاي رنگي به خصوص رنگ هاي گرم استفاده نکنيد چون اين رنگ ها در انعکاس با سطح آب درخشندگي بيشتري پيدا مي کنند و باعث ايجاد آلودگي بصري خصوصا در نورپردازي استخر باغ مي شوند.
 • روشن کردن سطح آب را هرگز دست کم نگيريد. اين مسئله علاوه بر اينکه به زيبايي محيط کمک مي کند، در مواقع خطر به بالارفتن سطح ايمني استخر شما کمک مي کند.
حتما بخوانید  بايد و نبايدهاي نورپردازي استخر

روشن کردن سطح آب به زيبايي محيط کمک مي کند

 

نورپردازي استخر روباز

دراز کشيدن زير نور آفتاب در استخر خوب است، اما هنگامي که شب مي شود، ستاره ها جاي خورشيد را در آسمان مي گيرند و خصوصا اگر استخر شما روباز باشد که سقفي براي تامين روشنايي نداشته باشد، نورپردازي از کف استخر برايش تبديل به يک ضرورت مي شود. چرا که ممکن است شب هنگام بخواهيد زير آسمان پرستاره تابستان تني به آب بزنيد. نورپردازي ماهرانه استخر شناي شما مي تواند هر فردي را مجذوب کند. براي بسياري از دارندگان استخر روباز نورپردازي رشته اي هم مقرون به صرفه به نظر مي رسد و هم نصب آن بسيار آسان است، اين در حالي است که اخيرا چراغ هاي LED نيز به ترند روز در زمين??ه نورپردازي استخرهاي مجهز تبديل شده اند.

 

نورپردازي کف استخر

چراغ هاي زير آب و روشنايي کف استخر در شب نه تنها شنا کردن را بي خطر مي کند، بلکه مي تواند جلوه زيبايي نيز به محيط استخر شما ببخشد. اگر استخر شما يک چراغ نصب شده در کف خود داشته باشد، مي توانيد با يک لامپ رنگي، کل استخر را به هر رنگي که دوست داريد و متناسب با خلق و خوي شماست درآوريد. اگر چند چراغ در کف استخر خود نصب کرديد، مي توانيد از آنها براي لايه بندي رنگ هاي مختلف و ترکيب رنگي استفاده کنيد. براي مثال چراغ هاي صورتي با لمس ظريفي از نورهاي نارنجي باعث مي شوند که استخر بازتاب غروب خورشيد را داشته باشد و بسيار دلبرا جلوه کند.


چراغ هاي صورتي با لمس ظريفي از نورهاي نارنجي باعث مي شوند که استخر بازتاب غروب خورشيد را داشته باشد و بسيار دلبرا جلوه کند

نورپردازي استخر سرپوشيده

براي استخر هاي سرپوشيده، علاوه بر کف چيزي که مهم است نورپردازي سقف استخر هم داراي اهميت است. همانطور که در پيش تر گفتيم منابع ال اي دي امروزه طرفدار زيادي دارند و مي توانند روشنايي مستقيم را سقف استخر تامين کنند. امروزه لامپ هاي دايره اي با طراحي دقيق و ضد بخار و آب براي چنين محيط هاي مناسب هستند. شما مي توانيد يک ريسه لامپ رشته اي هم از يک سمت تا سمت ديگر استخر روي محيط استخر بکشيد تا روشنايي را دوچندان کنيد. در محيط هاي سربسته مي توانيد دور تا دور استخر را نيز با ايده هاي نوري جديد مانند فانوس هاي جذاب تزئين کرده و روشنايي بيشتري ببخشيد.

حتما بخوانید  روش نورپردازي استخر ؛ سيستم روشنايي کف، ديوار و سقف استخر

 

اصول نور پردازي سقف استخر

در نورپردازي محيط هاي مسقف، بهتر است طراحي هدفمندي داشته و به دنبال به حداقل رساندن تابش نور از سطح آب باشيد، اين کار نيازمند طراحي و مشخصات برنامه ريزي شده است. گزينه هاي بي شماري براي نصب لامپ از سقف استخر وجود دارد که امکان نورپردازي بالا و پايين را فراهم مي کنند و چندين مسير طراحي موفق براي ارتقا روشنايي محيط استخر شما ايجاد مي کنند.

نکات ايمني در نورپردازي استخر

 • همانطور که هميشه گفته ايم ايمني اولين اولويت در اجراي هر پروژه اي به ويژه پروژ هاي برقي به شمار مي رود. اين مسئله در نورپردازي استخر، به دليل وجود آب و بخار همچنين حضور مداوم افراد اهميت بيشتري هم پيدا مي کند.
 • در هنگام تهيه وسايل مورد نياز براي اجراي پروژه نورپردازي استاندارد بودن اين وسايل براي محيط استخر را در اولويت اول قرار دهيد. توصيه اکيد مي شود فقط از فروشگاه هاي معتبر خريد کنيد و براي اجراي پروژه نورپردازي سقف استخر حتما از يک متخصص مجرب کمک بگيريد.

نکات نصب چراغ هاي استخر

 • اگر مي خواهيد براي نورپردازي کف استخر ، روشنايي کار کنيد حتما درصد کلر مورد استفاده در آب استخر را در نظر بگيريد. در هنگام خريد وسايل اين بخش حتما با فروشنده درباره آن صحبت کنيد و مشخصات موادي که در آب استفاده مي کنيد را به او بگوييد. کلر در طولاني مدت خاصيت خورندگي دارد.
 • به هيچ عنوان از مدارهاي رو کار به خصوص در کنار استخر و محيطهاي خيس استفاده نکنيد. همچنين کار گذاشتن پريز در اين بخش ها ممنوع است. اگر نياز داريد که حتما در مدار خود از پريز استفاده کنيد، آن را به بخش رختکن منتقل کنيد.

لامپي که در بخش اصلي استخر استفاده مي کنيد حتما بايد LED يا هالوژن باشد. استفاده از لامپ هاي کم مصرف يا رشته اي معمولي در اين بخش ها اکيدا ممنوع است. اساسا لامپ هاي رشته اي را براي چنين پروژه اي فراموش کنيد چون مقرون به صرفه نيستند و از لحاظ ايمني شما را در معرض خطرهاي زيادي قرار خواهند داد.

منبع : nextluxury

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش