روش هاي نورپردازی: در چند سال اخير معناي واژه نورپردازي آنقدر گسترش پيدا کرده است، تا حدي که ديگر بايد آن را يک شاخه ديگر از علوم دانست و به آن علم نورپردازي گفت.

همان طور که از نگاه يک معمار، زيبايي و جذبه نماي يک ساختمان در طول روز اهميت فراواني دارد، زيرا در طول روز اولين فضاي ارتباط دهنده ساختمان با محيط اطراف ، نماي ساختمان است. به همان اندازه در شب، نورپردازي آن ساختمان اهميت پيدا مي کند. شايد براي شما هم پيش آمده باشد که در شب از کنار يک ساختمان بسيار با شکوه عبور کرده باشيد و زيبايي آن ساختمان تا چند دقيقه تحسين شما را برانگيخته باشد، ولي در طول روز بارها از کنار همان ساختمان عبور کرده باشيد و حتي متوجه وجود آن ساختمان هم نشده باشيد. دليلش تنها يک چيز است :

آن ساختمان توسط يک حرفه اي نورپردازي شده است.

نورپردازي در مکان هاي مختلف اصول و روش هاي خود را دارد. از نورپردازي در نماي ساختمان، داخل پذيرايي ، آشپزخانه و محوطه حياط گرفته، تا جاهايي مثل هتل ها، بناهاي تاريخي، موزه ها و نمايشگاه ها.

علم نورپردازي علاوه بر محل قرار گيري چراغ ها، به نوع آنها، شدت نوري که دارند و رنگي که توليد مي کنند هم توجه دارد و سعي در ايجاد توازن بين محيط و منبع نوري دارد. همچنين يکي ديگر از مشکلات اين زمينه عدم تداخل نورهاي يک محيط با محيط هاي اطراف آن است. مثلاً نورپردازي نماي يک ساختمان نبايد باعث آزار و اذيت ساکنان آن شود و بايد به نحوي ورود نور به داخل ساختمان گرفته شود.

حتما بخوانید  فیبر نوری چیست؟

امروزه تنوع و توان نور دهي چراغ ها آنقدر زياد شده که در حقيقت گره کار در تهيه و تامين نور نيست. بلکه تنظيم منابع نوري براي ايجاد محيط مناسب مسئله اصلي ست.

چند نکته که مي توان در نورپردازي از آنها بهره گرفت:

  • براي تاکيد روي بخش هايي خاص از يک محيط، از نورهاي نقطه اي و متمرکز در آن ناحيه استفاده کنيد، مثلاً اگر مي خواهيد شخصي با اولين ورود به اتاق شما توجهش به آکواريومي که در اتاقتان قرار دارد جلب شود، از چراغ هاي با نور متمرکز روي آن استفاده کنيد.

روش هاي نورپردازی

نورپردازي آکواريوم

  • در نمايشگاه عکس هم از اين روش براي تمرکز بيشتر روي تابلوها استفاده مي شود. به چراغ هاي استفاده شده براي تمرکز روي تابلوها توجه کنيد.

روش هاي نورپردازی

نورپردازي نمايشگاه عکس

  • در پذيرايي و مکان هايي که براي مطالعه استفاده مي کنيد، بهتر است که از نورهاي تک رنگ استفاده نکنيد، ترکيبي از نورهاي زرد و سفيد هميشه بهترين گزينه است، که باعث جلوگيري از خستگي چشم ، راحتي و آسايش بيشتر است.
  • نورپردازي مي تواند در کوچک يا بزرگ نشان دادن يک اتاق هم تاثير گذار باشد به اين صورت که هر چه اتاق نور کمتري داشته باشد کوچکتر و هرچه نور بيشتري داشته باشد بزرگتر احساس مي شود.
  • در نورپردازي نماي ساختمان يا ديوارها، در صورتي که مي خواهيد ساختمان بلندتر از چيزي که هست به نظر بيايد، بايد منابع نوري در زير ديوارهاي نماي ساختمان کار گذاشته شود و نور آن از پايين به بالا بتابد. از اين روش براي بلندتر و زيباتر جلوه کردن مجسمه ها هم استفاده مي شود. در اينگونه موارد منبع نور نبايد به صورت مستقيم ديده شود، تا باعث آزار چشم بيننده نشود.
روش هاي نورپردازی

روش هاي نورپردازی

نورپردازي مجسمه

  • آمارها بر اساس سليقه مشتريان، همواره حاکي از آن است که استفاده از منابع نوري با رنگ هاي سرد، بيشتر از رنگ هاي گرم بين مردم طرفدار دارد.
  • در نور پردازي راه پله ها، براي اينکه در شب مشکلي براي قدم زدن نداشته باشيد مي توان از نورپردازي هاي سطحي در زير پله ها استفاده کرد. در اين مورد شيلنگ نوراني بهترين گزينه است.
حتما بخوانید  اهمیت روشنایی نورپردازی و معماری طبیعی و مصنوعی

شما مي توانيد با استفاده از نورپردازي يک محيط خسته کننده را به محيط آرامش بخش تبديل کنيد.

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش