آيا تا به حال برايتان اتفاق افتاده که به يک اتاق برويد و از انتشار نور و نورپردازي زينتي آن شگفت زده شويد؟ احتمالاً پاسختان منفي است! زيرا وقتي نورپردازي صحيح و بي‌عيب و نقص باشد شما به سختي متوجه اين موضوع خواهيد شد. طراحان برجسته‌ي دکوراسيون اعتقاد دارند که اگر نورپردازي دکوراسيون داخلي يک خانه به درستي طراحي شود، همه‌ي افراد در آن احساس آرامش و راحتي مي‌کنند در حالي که خودشان هم علت اصلي آرامش را نمي‌دانند! نور مناسب اتاق مي‌تواند فضا را براي استراحت و آرامش افراد آماده کند.

حقيقت آن است که اگر نورپردازي براي يک محيط به خوبي طراحي شده باشد آن را بسيار جذاب مي‌کند. نور يکي از عناصر مهم در زندگي روزمره‌ي ما است که فعاليت‌هاي روزانه‌ي ما را تحت تأثير قرار مي‌دهد. تصور اينکه در يک جهان بدون نور زندگي کنيم براي ما بسيار مشکل است. در اين مقاله قصد داريم به توضيح نکاتي درباره‌ي نورپردازي بهتر در طراحي دکوراسيون بپردازيم.

 

انواع نورپردازي صحيح

اساساً چهار نوع نورپردازي صحيح وجود دارد که مي‌تواند براي دستيابي به بهترين طراحي نورپردازي و نور مناسب در دکوراسيون‌هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد. اين چهار نوع عبارتند از:

  • نورپردازي محيط
  • نورپردازي کار
  • نورپردازي متمرکز
  • نورپردازي زينتي

در نورپردازي محيط يک فضاي معين مانند اتاق يا سالن پذيرايي با سطح نرمي از يک نور عمومي پر مي‌شود. اندازه‌ي نور در اين نوع از نورپردازي به اندازه‌اي است که اشيا به خوبي ديده شوند.

نورپردازي کار نوري است که به يک منطقه‌ي مشخص تابيده مي‌شود و هدف از آن انجام دادن فعاليت‌هاي بشري مانند مطالعه يا تهيه‌ي غذا است.

حتما بخوانید  نورپردازی فضاهای سبز

نورپردازي متمرکز نوعي از نورپردازي کار است که عمدتاً براي تمرکز بر روي آثار هنري و يا ويژگي‌هاي معماري مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

از نورپردازي زينتي نيز براي زيبايي بخشيدن به محيط استفاده مي‌شود. هرکدام از سه نوع نورپردازي که توضيح داده شد مي‌توانند نورپردازي زينتي نيز محسوب شوند. نورپردازي‌هاي زينتي به گونه‌اي طراحي مي‌شوند که توجه افراد را به خود جلب کنند. معمولاً نور‌هاي زينتي در ناحيه‌ي مرکزي اتاق قرار مي‌گيرند؛ يک مثال مناسب براي اين موضوع استفاده از لوسترهاست.

نورپردازي صحيح

نورپردازي صحيح

 

قواعد اساسي نورپردازي صحيح

يکي از اصول اساسي که اغلب هم ناديده گرفته مي‌شود، روشنايي بخشيدن به فضاهايي است که بيشترين استفاده را دارند؛ يعني کارهاي زيادي در آن ناحيه انجام مي‌شود يا افراد معمولاً در آنجا حضور بيشتري پيدا مي‌کنند. يکي ديگر از قواعد اساسي ديگر اصل تعادل نور است. تمرکز منابع نور در اتاق‌ها بايد بر روي ناحيه‌هايي باشد که در آن کار بيشتري صورت مي‌گيرد و در عين حال ساير پرتوهاي نور نيز بايد به گونه‌اي در اتاق منتشر شوند که آرامش ديداري را به هم نريزند.

يک تصور رايج آن است که شما نياز به روشن کردن کل اتاق داريد؛ اما اين تصور نادرست است و شما بايد سعي کنيد به جاي روشن کردن کل اتاق منابع نور و فواصل آن‌ها را به درستي تنظيم کنيد.

دليل پر نور بودن بعضي از اتاق‌ها لزوماً تعداد زياد منابع نور نيست بلکه چينش درست آن‌ها و در نتيجه ترکيب درستي از نورهاي مختلف است. مهم‌ترين قاعده از ميان قواعد اساسي نورپردازي دکوراسيون داخلي آن است که بر اساس عملکرد فضاي مورد استفاده‌، آن را نورپردازي کرد. براي مثال با توجه به قواعد اساسي نورپردازي آشپزخانه با نورپردازي اتاق خواب بايد متفاوت باشد. اين موضوع براي ساير قسمت‌ها مانند اتاق ناهارخوري، اتاق پذيرايي و حتي حمام و سرويس‌هاي بهداشتي نيز صادق است.

حتما بخوانید  آشنایی با نورپردازی سقف کاذب: مزایای آن

نورها فقط براي زيبايي نيستند؛ بلکه يکي از عوامل مهم در سلامتي چشم‌ها نيز محسوب مي‌شوند. نورهاي سفيد اگر شديد باشند منجر به خستگي چشم‌ها مي‌شوند براي همين تا حد ممکن از لوله‌هاي فلورسنت يا مهتابي بايد اجتناب کنيد. در عوض ترکيبي از نورهاي سفيد و زرد رنگ مي‌توانند چشم‌ها را به آرامي بنوازند. لامپ‌هاي ال اي دي هم جايگزين مناسبي براي لامپ‌هاي رشته‌اي محسوب مي‌شوند و استفاده از آن‌ها در رنگ‌هاي مختلف مي‌تواند باعث زيبايي هرچه بيشتر دکوراسيون شود.

نورپردازي صحيح

نورپردازي صحيح

 

نورپردازي صحيح مکان‌هاي مختلف

در هر خانه 5 نقطه‌ي کليدي وجود دارد که بايد براي نورپردازي دکوراسيون داخلي از آن نقاط کمک گرفت.

  • هال يا سالن
  • فضاي ناهارخوري
  • آشپزخانه
  • اتاق خواب
  • حمام

 

نورپردازي صحيح هال

براي هال يا سالن اصلي بايد نور از چهارگوشه بتابد؛ در حالت مطلوب نور بايد از سه گوشه به بيرون تابيده و از گوشه‌ي چهارم بر روي يک گياه يا يک شي تزييني متمرکز شود.

 

نورپردازي صحيح ناهارخوري

براي فضاي مربوط به ناهارخوري نور مناسب آن است که دقيقاً در بالاي ميز يک لوستر آويزان شود. البته براي فضاي مربوط به ناهارخوري از نورپردازي غيرمستقيم نيز استفاده مي‌شود. اين حالت بهتر از حالت اول است و باعث آرامش مي‌شود. گاهي اوقات نيز از منابع کوچک نور بر روي ميز استفاده مي‌شود اين منابع مي‌تواند شامل چراغ‌هاي ال اي دي کوچک يا حتي دو شمع باشد.

 

نورپردازي صحيح آشپزخانه

براي نورپردازي آشپزخانه بايد تمرکز بر نواحي مربوط به فعاليت باشد؛ اجاق گاز، کابينت‌ها و يخچال مهم‌ترين نقاطي هستند که بايد نور بر آن‌ها متمرکز باشد.

حتما بخوانید  7 ايده نورپردازي که دکوراسيون منزل تان را رويايي مي کند!

براي اتاق خواب نياز به نور شديد نداريد؛ نورها در اين فضا بايد به صورت ملايم تابيده شوند. بنابراين محل قرارگيري منابع نور نبايد درست در رو به روي چشمان شما باشد. استفاده از لامپ‌هاي کوچک و با نور ملايم بهترين گزينه به عنوان نور مناسب دکوراسيون اتاق خواب است.

بهترين نورپردازي براي حمام استفاده از نورهاي جانبي است. اگر حمام شما نسبتاً بزرگ است بهتر است مستقيماً در بالاي دوش يک منبع نور قرار دهيد. همچنين وجود آينه‌ها نيز مي‌تواند به تقويت نور کمک کند و آن را در محيط حمام بازتاب دهد.

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش