موضوع فضاي سبز شهري همواره از بحث هاي جذاب است. بسيار لذت بخش است که ما به کوچکترين فضاي خصوصي در محيط باز دسترسي پيدا کنيم و اين فضا در شهر شلوغ ما مي تواند، به مکاني براي آرامش و صلح تبديل شود.

سه عامل اساسي:

زماني که يک واحد شهري به وجود مي آيد در بيشتر مواقع يک سوال بدون جواب وجود دارد و آن اين است که چگونه آن جا را روشن کنيم . در مورد نورپردازي در فضاي باز به ويژه فضاهاي کوچکتر شهري سه قانون اصلي وجود دارد.

  • · تمرکز بر صميميت و نور محيط
  • · ايجاد نقطه کانوني
  • · ساده نگهداشتن فضا

1-تمرکز بر صميميت و نور محيط

اين موضوع براي ما يک مساله مهم در فضاي باغ شهري است. شهروندان معمولا در فضاي باز کوچک چند منظوره هستند. شما ممکن است در آخر هفته ميزبان باشيد و يا شب بعد بي حوصله در کنار آتش، کتاب بخوانيد.

برخلاف فضاهاي داخلي که مي توانيم تعادل را بين نور، محيط تزيين شده و صدا برقرار کرد، وظيفه کلي روشنايي در فضاي باز اين است که ما بتوانيم حس مهمانن نوازي و خوشامدگويي همراه با تابش نور متمرکز ايجاد کنيم.

براي رسيدن به اين هدف مي توانيم با توجه به سبک معماري (سنتي، مدرن) و محل نصب (داخلي، خارجي) قطعه مورد نظر را انتخاب و استفاده نماييم.

2- ايجاد نقطه کانوني

ايجاد نقاط کانوني کليد روشنايي در فضاي باز عالي است و تصوير الهام بخش ما در اين مورد آتش است. در تاريکي يک جنگل، آتش مي تواند درخشان، مرکزز خوشامدگويي و جذاب باشد. مهم اين است که شما در شب نبايد در تلاش براي روشن کردن تمامي باز خود باشيد و اجازه دهيد بعضي از گوشه ها تاريک باشند. بنابراين تصميم بگيريد که نقاط کانوني شما چه مکان هايي هستند و قطعاتي انتخاب کنيد که مي توانيد اين نقطه کانوني را درخشان کند.

حتما بخوانید  آشنایی با نورپردازی هوشمند

3- ساده نگهداشتن فضا

نورپردازي يک حياط بزرگ يا يک مسير طولاني مجموعه اي از چالش هاي منحصر به فرد را ارائه مي دهد. لوازم نور پردازي بي شماري مربوط به معماري جهت روشن کرد و نشان دادن راه­ها و ورودي ها وجود دارد، و استفاده از اکثر آن ها براي روشنايي باغ شهري غير ضرري است. تمرکز بر روي يک نقطه دنج براي صرف يک فنجان قهوه يا فضايي براي خواندن يک کتاب يا يک روشنايي خاص به برجسته کردن واحدهاي زيباي شهري کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش