چراغ هاي محوطه در واقع به تجهيزاتي گفته مي شود که براي روشنايي و در بعضي مواقع براي زيبا سازي در محيط ها مورد استفاده قرار مي گيرند. در صورتي که چراغ هاي محيط نور زيادي داشته باشند به آن ها نور افکن نيز گفته مي شود که در اين متن ما به بررسي انواع چراغ هاي محوطه و برخي ويژگي هاي آن ها مي پردازيم. البته چراغ هاي محوطه بسته به کاربرد و نوعي که دارند به انواع گوناگوني تقسيم مي شوند که به آن ها چراغ هاي حياط و پارکي نيز مي گويند. اگر بخواهيم به تاريخچه چراغ ها بپردازيم مي توان به چراغ هايي اشاره کرد که در حدود 4000 سال پيش به نام چراغ هاي پيه سوز استفاده مي شد. بعد از آن چراغ هاي موشي جاي آن ها را گرفتند و اين روند تا جايي ادامه کرد که به چراغ هاي رشته اي رسيديم که انواع مختلفي دارندو از آن ها در هر مکان به تناسب ويژگي هايي که دارند مورد استفاده قرار مي گيرند.

نورپردازی

نورپردازی

چراغ هاي محوطه و کاربرد هاي آن ها

همان طور که در ابتداي متن به آن اشاره شد، چراغ هاي محوطه مي توانند کاربرد هاي متفاوتي داشته باشند که روشن کردن محوطه يکي از آن هاست. به طور کلي چراغ ها امروزه در انواع گوناگوني توليد مي شوند که انواع زيادي از آن ها براي زيبا سازي محيط مورد استفاده قرار مي گيرند که مشتري ها مي توانند بر اساس نيازي که دارند چراغ مورد نظر خود را انتخاب کنند. يکي از مهم ترين ويژگي هايي که قبل از خريد چراغ محوطه بايد به آن توجه داشت شار نوري آن است. اين مولفه نشان دهنده توان نوري و ميزان نوري مي باشد که هر نوع از چراغ ها ميتواند از خود منتشر کند.

نورپردازي محوطه ساختمان يکي از بهترين و کم‌هزينه‌ترين راهکارها براي تبديل فضاي کسل‌کننده اطراف منزل، به يک فضاي زيبا و با نشاط است. با اين حال نورپردازي محوطه چندان کار آساني نيست و اجراي يک پروژه تمام و کمال و بي‌نقص بسيار راحت نيست. در اين مقاله به ارائه راهکارهايي براي نورپردازي محوطه به بهترين و جذاب‌ترين شکل خواهيم پرداخت. به کمک اين راهکارها خواهيد ديد که انواع مختلف نورپردازي محوطه به چه شکل بر نماي ساختماني تاثير مي‌گذارد، و استفاده از چه نوع نورپردازي محوطه براي کدام قسمت ساختمان مناسب است.

درست مثل هر طراحي مدرن ديگري، استفاده زياد از نور به طور قطع نتيجه معکوس خواهد داشت. شايد با خودتان فکر کنيد براي داشتن يک نورپردازي زيبا بايد همه جا را نوراني کنيد و در هر گوشه و کنار محوطه و براي هر درخت از نورپردازي جداگانه استفاده کنيد، ولي بايد اين نکته را به ياد داشته باشيد که استفاده از نور بيش از حد، نه تنها باعث بالا رفتن هزينه برق به صورت سرسام‌آور مي‌شود، بلکه هيچ تاثير مثبتي از لحاظ زيبايي شناسي بر روي محوطه ساختمان نخواهد داشت.

حتما بخوانید  اصول و اجرای نورپردازی امنیتی محوطه

عاملي که باعث زيبايي محوطه مي‌شود، تلفيقي از نور و تاريکي و سايه روشن‌هاي ايجاد شده به واسطه نورپردازي محوطه است. اين تضاد در طول روز وجود ندارد و بوجود آوردن آن در طول شب به کمک نورپردازي مناسب در ميان شاخ و برگ‌ها، محيطي بسيار زيبا را به ارمغان مي‌آورد.

موقعت قرار گيري چراغ در محيط

موقعيت قرار گيري چراغ ها در محيط بايد طبق اصول و بعضي استاندارد ها انجام شود که در ادامه به آنها مي پردازيم. البته لازم به ذکر است که، نکات مطرح شده براي چراغ هايي مي باشد که در فضاي باز نصب مي شوند.
• در ابتدا بايد چراغ هاي شهري را نوعي المان در نظر گرفت تا بتوان به راحتي روي عواملي مانند تعداد آن ها ، نحوه نصب و فاصله آن ها از يکديگر بررسي هاي لازم را انجام داد.
• اگر از چراغ ها براي روشن کردن شي خاصي استفاده مي کنيد بايد علاوه بر طراحي روشنايي به طراحي معماري و زاويه تابش چراغ نيز توجه کرد.
• از ديگر نکات مهمي که بايد در اين باره رعايت کرد. در نظر گرفتن ارتفاع پايه چراغ است. ارتفاع پايه چراغ بايد نه به اندازه ي باشد که نور آن روي يک نقطه متمرکز شود و نه به اندازي اي باشد که به علت ارتفاع زياد منطقه اي را پوشش ندهد.

در واقع چراغ ها وسايل هستند که وظيفه آن ها حفاظت از لامپ ها است. بنابراين بايد قبل از خريد ان ها به نکات زيادي اعم از کارخانه سازنده ، مدل چراغ ، ولتاژ و توان نامي ، حداکر دمايي که مي توانند تحمل نمايند ، زاويه نصب ، وزن و ابعاد چراغ توجه کنيد و چراغي که انتخاب مي کنيد با محل مورد نظر شما براي نصب تناسب داشته باشد و براي هر شرايط و محل خاص چراغي با ويژگي هاي متناسب استفاده کنيد. به عنوان مثال براي محل هايي که در فضاي آزاد بوده و احتمال بارش برف و باران، وزش باد و گرد غبار وجود دارد بايد از چراغ هايي استفاده کرد که داراي پوشش هاي مخصوص فضاي باز هستند و از نفوذ گرد و غبار به داخل چراغ ها جلوگيري مي کند.

يکي از ويژگي هاي مهمي که بايد به آن توجه کرد درجه حفاظت چراغ ها مي باشد که اين مشخصه چراغ هاي محوطه توسط IP آنها روي چراغ ها ثبت مي شوند. اين عدد توسط دو رقم مشخص مي شود که رقم سمت چپ نشان دهنده درجه حفاظت در برابر تماس با قسمت هاي برقي و ورود اجسام خارجي و گرد و غبار به داخل چراغ ها را نشان مي دهد و رقم سمت راست نيز حفاظت آن ها در برابر آب را نشان مي دهد.

از مهم ترين قسمت هاي چراغ هاي محوطه حباب هاي آن است که نوع حبابي که روي چراغ ها نصب مي شوند نيز بسته به محل قرار گرفتن چراغ ها متفاوت بوده به عنوان مثال حباب ها داراي انواع گوناگوني هستند که شامل حبابهاي شيشه اي ، پلاستيكي ، پريسماتيك ، پلي اكريل ، پلاستيك نسوز و نشكن مي شوند که هر کدام از آن ها داراي مشخصات به خصوصي مي باشند که در ادامه به آن اه مي پردازيم.

حتما بخوانید  همه چيز درباره نورپردازي ساختمان، پلان نورپردازي و انواع آن

حباب هاي شيشه اي:
حباب هاي شيشه و پريسماتيک نور را بهتر ازخود عبور داده که باعث مي شود در مصرف برق صرفه جويي شده و تعداد چراغ هاي کمتري نبز مورد استفاده قرار بگيرند.

حباب هاي پلاستيکي:
نوع دوم حباب ها، حباب هاي پلاستيکي هستند که قيمت آن ها نسبت به حباب هاي ديگر پايين تر بوده ولي بعد از مدتي کدر شده و باعث مي شود چاغ ها شفافيت قبل را نداشته باشند.

حباب هاي پلي اکريل:
اين نوع از حباب ها نسوز بوده و به دليل وزن کمي که دارند و همچنين مقاومتي که در برابر ضربه و حرارت دارند مي توان از ان ها در خيابان ها و همچنين محل هاييکه احتمال آسيب به آن ها زياد است استفاده کرد.

در چه محل‌هايي از نورپردازي محوطه استفاده کنيم؟

براي نورپردازي صحيح، بايد به چند نکته در مورد انتخاب محل مناسب براي نورپردازي دقت لازم را داشته باشيد. محل‌هاي مورد علاقه خود را مشخص کنيد و با نورپردازي مناسب کاري کنيد که اين محل‌ها بيشتر خود را نشان دهند. به عنوان مثال، در صورتي که برکه و يا آبنماي کوچکي در محوطه باغ و يا ساختمان خود داريد، مي‌توانيد جلوه آن را به کمک نورپردازي دوچندان کنيد. محل‌هايي که در طول روز چندان زيبا نيستند را به محل‌هايي رويايي و زيبا در طول شب تبديل کنيد. به عنوان مثال، يک ديوار سنگي عادي در طول روز زيبايي چنداني ندارد، ولي در طول شب با يک نورپردازي محوطه حساب شده، مي‌توانيد آن را به زيبا‌ترين محل در حياط خود تبديل کنيد.

در مورد کارآمدي نورپردازي خود فکر کنيد و به صورت حساب شده محل‌هايي مانند راهروها و پله‌ها را روشن کنيد. اين نورپردازي علاوه بر زيباسازي محوطه، باعث امنيت اين گذرگاه‌ها در طول شب مي‌شود. مسئله مهم ديگري که بايد به آن توجه داشته باشيد، نورپردازي ورودي ساختمان است. محوطه ورودي ساختمان بايد به خوبي روشن باشد و حس خوبي را به افرادي که وارد ساختمان مي‌شوند القا کند.

اين نکته را به ياد داشته باشيد که هدف از نورپردازي محوطه، ديدن تاثيرات نور است، و نه خود منبع نور. تنها استثنا در اين زمينه، نورپردازي مسيرها است. چراغ‌هايي که به منظور روشنايي راهروها و پله‌ها استفاده مي‌شوند، به گونه‌اي طراحي شده‌اند که جنبه تزئيني هم داشته باشند.

نورپردازي امنيتي محوطه

انواع نورپردازي محوطه

بعد از آشنايي با نورپردازي محوطه ساختمان و نکات ضروري در مورد آن، زمان انتخاب نورپردازي براي محل‌هاي مختلف محوطه فرا مي‌رسد. براي انتخاب بهترين نوع نورپردازي، بهتر است با انواع نورپردازي محوطه ساختمان آشنا شويد. با آشنايي با انواع نورپردازي ساختمان، مي‌توانيد بهترين آنها را براي محل‌هاي مختلف محوطه منزل خود انتخاب کنيد.

حتما بخوانید  استفاده از نورپردازی در فضای باز برای ایجاد یک واحد شهری

نورپردازي مسيرها

به طور قطع، نورپردازي مسيرها متدوال‌ترين نوع از نورپردازي محوطه است. به منظور اين نورپردازي از چراغ‌هاي مختلفي استفاده مي‌شود. مي‌توان از نورپردازي نقطه‌اي به تعداد زياد و يا نورپردازي در کل مسير استفاده کرد.

نورپردازي از بالا

ابتدايي‌ترين شکل نورپردازي محوطه، نورپردازي از بالا است. از اين نورپردازي براي نقاط مختلف و ارتفاع زياد، مانند درخت‌هاي بلند استفاده مي‌شود. از اين نورپردازي مي‌توان در زير شاخه‌هاي بلند درختان و در ارتفاع‌هاي مختلف استفاده کرد.

نورپردازي به شيوه ضد نور

اين شيوه نورپردازي بسيار جذاب است و در آن منبع نور را پشت جسم مورد نظر قرار مي‌دهند. در اين روش، منبع نور ديده نخواهد شد و نور از پشت جسم مورد نظر ديده خواهد شد، در همين حال سايه آن جسم در مقابل پديدار مي‌شود که منظره بسيار زيبايي را به وجود مي‌آورد.

نورپردازي سايه

اين شيوه نورپردازي، معکوس شيوه ضد نور است. در اين شيوه از نورپردازي، منبع نور بين جسم و نقطه مورد نظر قرار مي‌گيرد. اين شيوه هنگامي کاربرد دارد که يک ديوار پشت جسم مورد نظر قرار داشته باشد و سايه جسم روي آن قرار بگيرد. اين شيوه منظره بسيار ساده و دلنشيني را به ارمغان مي‌آورد.

نورپردازي يه شيوه مهتاب

اين شيوه از نورپردازي براي باغ‌هايي با درختان بلند بسيار مناسب است. در اين روش، منبع نور در ارتفاع زياد و ميان شاخ و برگ درختان و رو به پايين قرار مي‌گيرد. اين شيوه نورپردازي، تداعي کننده نور مهتاب است و همين دليل اين نام‌گذاري است.

نورپردازي متمرکز

در اين شيوه نورپردازي محوطه، منبع نور به يک سطح صاف مانند ديوار متصل مي‌شود و به سمت بالا و يا پايين قرار مي‌گيرد. بازي با سايه و نور در اين شيوه از نورپردازي بسيار دلنشين است و فضاي زيبايي را در محوطه باغ و حياط ايجاد مي‌کند.

نورپردازي به شيوه اشباع نوري

در پاره‌اي از مواقع بد نيست که بخشي از محوطه را از نور اشباع کنيم. اين شيوه به خودي خود براي تمام محوطه زيبا نيست، ولي براي بخشي از محوطه مي‌توان از آن استفاده کرد که نه تنها محوطه را زيبا مي‌کند، بلکه باعث مي‌شود نورپردازي بقيه نقاط محوطه بيشتر جلب نظر کند.

انواع نورپردازي محوطه

انواع نورپردازي محوطه

با استفاده از اين تکنيک‌هاي نورپردازي محوطه، مي‌توانيد فضاي دلنشيني را در اطراف محوطه ساختمان، حياط و يا باغ خود به وجود بياوريد. استفاده از انواع شيوه‌هاي نورپردازي بستگي به سليقه شخصي شما دارد و قانون خاصي براي استفاده از اين شيوه‌ها وجود ندارد. با در نظر گرفتن محوطه ساختماني و مشورت با متخصصان اين زمينه در گروه نورپردازی پیشگام نور، مي‌توانيد بهترين نورپردازي را براي محوطه ساختماني خود را به مرحله اجرا بگذاريد.

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش