روانشناسی نور در مبحث نورپردازی ساختمان

در حال حاضر، نورپردازي نماي ساختمان بسيار مورد اهميت قرار گرفته است، چرا که مسئولين محلي نورپردازي نماي ساختمان هاي مسکوني و به خصوص تجاري خود را يک ارزش افزوده به حساب مي آورند. جلوه دادن ساختماني با نور مناسب يا فراهم آوردن تصوير مثبت منسجمي از طريق ايجاد يک محل بسيار زيباتر و مطمئن تر که داراي مزيت اقتصادي يا معماري باشد براي مسئولين بسيار مهم است. براي رسيدن به اين هدف، طراح نورپرداز مي بايست طرح زيبا و هوشمندانه اي را ارائه دهد. امروزه هنوز هم لازم است تا نورافکن هاي بکار رفته در نورپردازي نما ها هم چنان مقاوم و محکم باشند، همچنين مي بايست کم مصرف باشند تا مانع از ايجاد آلودگي نوري غير ضروري شوند. يک طراح نورپرداز ماهر مي تواند تمام اين عوامل را با تعداد بسياري نورافکن که به طور خاص به کار گرفته است را با ديگر کارهاي نورپردازي نما هماهنگ کند

نورپردازي را مي توان به عنوان عاملي محرک در کاهش و يا افزايش نيرو و ايجاد موقعيتي شايسته براي به انجام رساندن کارها به کار برد. در حقيقت نسبت و تناسب ميان سه نوع نورپردازي-نورپردازي پس زمينه، نورپردازي محيط کار و نورپردازي اصلي – فضاي کلي مکان را تعيين مي کند.

فضايي که قسمت عمده آن توسط نورپردازي دورنماي عقب روشن مي شود معمولا نوري منتشر شده و تخت دارد و قسمت کوچکي که نور محوطه کار يا نورپردازي اصلي دکور را شامل مي شود معمولا داراي سايه روشن اندک و در محوطه اي عموما خنثي است. چنين محيط هايي براي کارهاي بصري مانند مطالعه و کار مناسب است. اما نوري که زياد از حد منتشر شده باشد ،محيطي کسل کننده و بدون سايه و تضاد ايجاد مي کند که باعث برانگيخته شدن واکنشي مشابه روزهاي ابري در انسان مي شود.

حتما بخوانید  روش هاي نورپردازی : نورپردازي نماي ساختمان

فضايي که توسط اندکي نور منتشر و مقدار بيشتري نور متمرکز روشن مي شود، محيطي است پر تضاد که نور و سايه اي پر رنگ دارد. اين نوع نورپردازي تحريکات را افزايش مي دهد و حالات خاصي را بر مي انگيزد.

فضايي که به اين روش نورپردازي شده است روي افراد ساکن در اتاق تاثير منفي مي گذارد. کنتراست يا سايه روشن، از راه جلب توجهات و نظرها به سوي خود، باعث جهت دهي بصري وتمرکز بيشتر مي شود. در مجموع، افراد براي انجام دادن کارهاي مشکل و پيچيده احتياج به فضايي کم محرک دارند تا احساس راحتي کنند. محيط هاي نوراني و پر محرک به منظور انجام دادن فعاليتهاي معمولي روزمره مناسب اند. زيرا درجه تضاد بالا حس همکاري و شادي را در انسان به وجود مي آورد. نورپردازي خوب نياز هاي انسان را برآورده مي کند. همچنين با پس زمينه فضا تناسب مي يابد و به بافت، رنگ و شکل (فرم) اسباب و لوازم فضا جلوه اي زيبا مي دهد. برخلاف اين حالت، نورپردازي ناصحيح است، که در فرد حسي آزار دهنده ايجاد مي کند.

نورپردازي نامناسب مي تواند محل را آکنده از جوي ناراحت کند يا ساکنان آن محل را عصبي، نگران و مضطرب سازد، فرد مدام اين حس را با خود دارد که گويي عاملي در ميانه، درست و به قاعده نيست. حتي ممکن است نور کم و حساب نشده موجب سردرد، خستگي چشم، اضطراب يا حتي تصادم به دليل ديد کم شود.

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش