اصول نورپردازی اداری: همه ما علاوه بر محل کارمان ، بارها در محيط هاي اداري و کاري مختلف ديگر قرار گرفته ايم. آيا احساسي که از آخرين آنها در ذهن شما باقي مانده را به خاطر داريد؟حتما برايتان پيش آمده که با ماندن در محيطي خيلي زود احساس خستگي و کسالت کنيد و حتما هم پيش آمده که با رفتن به يک فروشگاه و يا دفتر کار احساس شادابي بيشتري را تجربه کرده و حتي تمايل داشتيد که بيشتر در آن مکان بمانيد! نه اينکه بگوييم تنها دليل،اما مي توان گفت که يکي از مهم ترين دلايل اختلاف اين احساس شما، تفاوت نورپردازي آن محيط و يا فروشگاه بوده است.

نورپردازي محل کار تا چه اندازه اهميت دارد؟

اهميت فعاليت زير نور مناسب و سبک نورپردازي محيط کار مساله اي است که امروزه بر هيچ کس پوشيده نيست. نورپردازي اين توانايي را دارد که محيط کار شما را از هر نظر تحت تاثير قرار دهد.از نظر ميزان بازدهي و راندمان پرسنل گرفته تا سلامت آن ها و نيز موفقيت يک کسب و کار در ايجاد ارتباط با مشتري؛ ارتباط زيادي به اين موضوع دارد. علاوه بر تمام اين موارد، تاثير مثبتي که يک نورپردازي دلنشين بر مراجعين شما مي گذارد را هيچ وقت دست کم نگيريد!

بنابر يک پژوهش تحت عنوان “نورپردازي و تاثير بر سلامت و عملکرد در محيط کار” که توسط محققان دانشگاه سيتي شهر لندن صورت پذيرفته است،از نظر علمي ثابت شده است که نورپردازي اصولي يکي از چند فاکتور مهمي است که در کنار ديگر عوامل،در ايجاد يک محيط کار سالم و افزايش بازدهي افراد و سلامت آنها نقشي حياتي دارد.

اصول نورپردازی اداری

اصول نورپردازی ادار

 

حتما بخوانید  آشنایی با نورپردازی هوشمند

اهميت نورپردازي در محيط هاي اداري

در اکثر محيط هاي کاري از عمده ترين اهداف اوليه بهره وري و بازدهي است و از شيوه هاي طراحي نور پردازي به عنوان پشتوانه اي براي تحقق اين اهداف استفاده مي شود. خوشبختانه گرايش رو به رشدي براي افزايش رضايت کارکنان در بيشتر محيط هاي کاري پديد آمده است و نورپردازي بايد در ايجاد رضايت بصري و روان شناختي محيط مشارکت داشته باشد. کاربرد شيوه هاي نورپردازي تکراري آثار مثبت کمتري از لحاظ بازدهي و رضايت استفاده کنندگان در اکثر فضاهاي کاري دارد. برخي اوقات مي توان از شيوه هاي غير استاندارد ولي خلاقانه در بسياري از فضاهاي اداري استفاده کرد.

نور طبيعي در فضاهاي داخلي محيط هاي اداري

نورپردازي محيط هاي عمومي قواعد ويژه اي دارد و استاندارد هايي جدا از محيط هاي خصوصي و مسکوني مي طلبد. از آن جا که بيشتر فعاليت هاي اداري در طول روز انجام مي گيرد، روشنايي مصنوعي جنبه مکمل دارد. در ساختمان هاي اداري که عرض ساختمان زياد است، اغلب بخش هاي مرکزي از نور طبيعي مستقيم و کافي برخوردار نيستند، در بخش ساختمان نور مصنوعي اولويت دارد در مکان هاي کاري نزديک به پنجره ، چنانچه پنجره رو به جنوب ، غرب يا شرق باشد، اجتناب از خيرگي چشم با استفاده از انواع وسايل شکست يا کاهش نور مستقيم اهميت مي يابد. اگر ميزهاي کار با توجه به نور طبيعي پنجره ها طراحي شوند، نور مصنوعي مي تواند در نزديکي پنجره نيز قرار گيرد تا تفاوت بين جهت تابش نور طبيعي و مصنوعي به حداقل برسد.

حتما بخوانید  آشنایی با نورپردازی سقف کاذب: مزایای آن

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش