نورپردازی در دکوراسیون: وقتي براي خانه مان لوازم و اثاثيه اي انتخاب مي کنيم، وقتي چينش آنها را در منزل با سليقه يمان مي چينيم؛ بايد به نورپردازي مناسب محيط زندگي نيز توجه کنيم. محل تابش نور خورشيد به داخل خانه، نورهاي مصنوعي از چراغ ها و لوستر ها و غيره همه در تاثير نور در دکوراسيون نقش دارند. سعي داريم تا نور را در دکوراسيون به کنترل خود درآوريم.

اجسام بازتاب دهنده نور، از لوازم شيشه‎اي و آينه‎اي گرفته تا سطوح صيقلي و براق باعث ايجاد نورهاي زيبا و فريبنده اي مي شوند که نه تنها باعث درخشان تر شدن فضا مي شوند بلکه چشم پوشي از آنها غير ممکن است. نورها در حالي که ظاهر تقريبا برابري دارند، از نظر آرايش رنگي با همديگر متفاوت اند. مثلا نور در يک روز ظهر تقريبا به طور کامل مقادير متعادل از تمام طيف هاي رنگ را در خود دارد؛ اما نور از نظر رنگي تغيير مي کند، به همين خاطر ظاهر رنگي اشيا در نور اول صبح يا در سايه فرق مي کند. نورهاي مصنوعي نيز طيف هاي متفاوت رنگي دارند.

 

از اول روز تا هنگام غروب، نور طبيعي شدت رنگ‌ها در محيط خانه ما تغيير مي‌دهد. نارنجي در پائيز، آبي‌ها در زمستان، رنگ‌هاي ملايم در بهار و زرد درخشان در طول تابستان بيشتر به چشم مي‌آيند. زماني که نور روز کاهش مي يابد بايد با نورپردازي مصنوعي در فضا اين کاهش را جبران مرد تا انرژي و نور به زندگي برگردد و احساس خوبي از بودن نور در زندگي داشته باشيم.

حتما بخوانید  آشنایی با اصول نورپردازی نمای ساختمان

نور سفيد و روشن

نورپردازی در دکوراسیون

نورپردازی در دکوراسیون

معمولا نور سفيد (نوري که همه طيف هاي رنگي را در خود دارد) رنگ ها را طبيعي تر و درخشان تر جلوه مي دهد. اما تعدادي از رنگ هاي طيف نوري مهم تر از بقيه هستند. سه رنگ اصلي قرمز، آبي و زرد مي توانند با هم ترکيب شده و هر رنگي را به وجود بياورند. بنابراين نوري که ميزان متعادلي از اين سه رنگ را داشته باشد، مي تواند ظاهر رنگي خوبي به اجسام دهد.

نورپردازی در دکوراسیون

نورپردازی در دکوراسیون

تاثير تابش نور در محيط منزل

با توجه به جهت قرار گيري اتاق ها (شمالي، جنوبي، غربي و شرقي) نور با زاويه ها و شدت هاي مختلف به فضا مي تابد.

  • اتاق هاي شمالي که نور کم و غير مستقيم دارند و استفاده از طيف هاي سرد رنگي باعث سردتر شدن محيط اتاق مي شود. بنابراين استفاده از رنگ هاي گرم، محيط را گرم تر و درخشان تر مي کنند.
  • اتاق هاي جنوبي نور زيادي مي گيرند، بنابراين اگر مي خواهيد آفتاب گير بودن اتاق را به خصوص در ساعات مياني روز تشديد کنيد، از طيف هاي گرم استفاده کنيد. در غير اين صورت براي خنک و با روح کردن ساختن فضا طيف هاي سرد را بکار ببريد.
  • اتاق هاي شرقي قبل از ظهر نور گرم و زردي دارند و در ساعات بعد از ظهر اين نور تبديل به نور آبي رنگ مي شود. نارنجي، زرد، و قرمز انتخاب خيلي خوبي براي اين فضاها هستند.
  • اتاق هاي غربي: نور غروب در اين اتاق ها رنگ هاي گرم و دلپذيري را به فضا مي بخشد. در حالي که نور کم صبح باعث مي شود که سايه هايي در محيط ايجاد شده و رنگ ها به نظر مات تر و تيره تر برسند. رنگ هاي آبي و سبز انتخاب هاي مناسبي براي اين اتاق ها هستند.
حتما بخوانید  آموزش نور پردازي در فضاي داخلي

بازتاب نور آينه در دکوراسيون داخلي

نکات مهم در نورپردازي داخلي دکوراسيون
اگر در شهر يا کشوري زندگي مي کنيد که بيشتر وقت ها هوا سرد و باراني ست، رنگ ها کدر و مات به نظر مي رسند و در کشورهاي گرم و خشک ، رنگها درخشان تر و شفاف تر هستند. اگر اتاق گرفته و تاريکي داريد، رنگ کردن ديوارها با سفيد کمکي به شما نخواهد کرد، چرا که رنگ سفيد در نور کم به نظر خاکستري رنگ خواهد رسيد بلکه بايد از رنگ هاي شادتر و گرم تر استفاده کرد.

نورهاي سقفي باعث مي شوند که رنگ آميزي اتاق يکنواخت، بدون سايه و روشن به نظر برسد. سعي کنيد از نورهاي ديگر محيطي، جهت ايجاد عمق و تنوع در نور پردازي استفاده کنيد. لامپ هاي هالوژن رنگ هاي واقعي تري را نسبت به لامپ هاي تنگستن معمولي به نمايش مي گذارند.

رنگ هاي روشن و شفاف مثل زرد روشن ، نور بيشتري را انعکاس مي دهند و باعث تحريک بيش از حد سلول هاي بينايي شده و موجب تحريک ما مي شوند. بنابراين در اتاق کودکان يا فضاهاي که نياز به آرامش بيشتري داريم، استفاده از اين رنگها توصيه نمي شود.

براي محل هاي کار، آشپزخانه و حمام مي توانيد از نورهاي سفيد و براي اتاق هاي نشيمن و خواب براي القاي حس هاي گرم و صميمي نورهايي با طيف هاي گرم به کار ببريد.

بهترین نمونه کارهای نورپردازی داخلی

از ديگر نکات نورپردازي در منزل تاکيد نور بر روي ميز در اتاق مطالعه است، براي اين منظور نورهاي بالا به پايين مناسب هستند. در کمد ها و قفسه هاي تزئيني نور از بالا کمک کننده خواهد بود تا نور يکنواخت و بدون سايه اي ايجاد شود. براي تابلوها که بر روي ديوار ها نصب هستند بهتر است نورپردازي موضعي به کار گرفته شود. نورپردازي در حمام و سرويس بهداشتي نيز از اهميت زيادي برخوردار است.

حتما بخوانید  نورپردازی فضاهای سبز

به کارگيري درست از لوستر و آباژور نيز در سالن پذيرايي و اتاق نيز باعث ايجاد محيطي روشن و دوستانه خواهد شد و بايد در انتخاب انواع لوستر دقت زيادي داشت.

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش