اهمیت روشنایی نورپردازی و معماری طبیعی و مصنوعی

در گذشته ، نیاکان ما از خورشید برای تعیین زمان روز استفاده می کردند. امروز ، بدون توجه به روز و شب ، همیشه از نور استفاده خواهد شد. کار به جایی رسیده است که ما نوری را که در اطراف خود داریم کم ارزیابی می کنیم. این مقاله اهمیت نور و چگونگی استفاده خلاقانه از نور در معماری را پوشش می دهد.

 

تعریف نور

نور کمترین مقدار انرژی است که می تواند منتقل شود. برای این موضوع ، ما در مورد نور مرئی بحث خواهیم کرد و این نور مرئی بخشی از طیف الکترومغناطیسی است. این نور به عنوان “مرئی” شناخته می شود زیرا مرئی به معنای دیده شدن آن توسط چشم انسان است.

 

نور طبیعی

روشنایی روز روشی است برای آوردن نور طبیعی یا نور روز به پناهگاه یا اقامت سرنشینان. نور طبیعی نوری است که به طور طبیعی تولید می شود به عنوان مثال کرم شب تاب یا متداول ترین منبع نور ، خورشید. این نورپردازی را می توان با ترکیب لعابهای خارجی مانند پنجره ها و نورگیرها انجام داد. اساساً جایگزینی مواد شفاف روی دیوارها برای عبور نور طبیعی یا نور روز استفاده می شود.

سه روش برای روشنایی طبیعی وجود دارد: نور مستقیم خورشید ، انعکاس خارجی و انعکاس داخلی.

 

نور مستقیم خورشید

همانطور که در بالا ذکر شد ، استفاده از لعابهای خارجی برای اقامت سرنشینان است. مثالهای مختلف شامل پنجره ها و نورگیرها است که به معنی قرار دادن پنجره شیشه ای روی سقف است. این روش اجازه می دهد تا نور ازبالاعبور کند.

حتما بخوانید  نورپردازی در دکوراسیون

بازتاب خارجی

این به معنای داشتن نوری است که از سطح زمین منعکس می شود. مثالهای مختلف شامل طاقچه های وسیع پنجره ، قفسه های سبک و ساختمانهای مجاور است. اما باید توجه داشت که این روش در صورت ایجاد خیرگی بیش از حد ، یک احساس بصری است که به دلیل روشنایی بیش از حد و کنترل نشده در میدان دید ایجاد می شود.

اهمیت روشنایی نورپردازی

بازتاب داخلی

بازتاب نور از دیوارهای داخلی ، کف و سقف محل اقامت سرنشینان. این کار را می توان با ترکیب سطوح بازتابنده بالا مانند سطوح براق یا صاف انجام داد. به عنوان مثال می توان به آینه اشاره کرد.

 

نورپردازی مصنوعی

نور مصنوعی همانطور که از اسمش پیداست به طور مصنوعی تولید می شود. نمونه های متداول دیودهای ساطع کننده نور هستند. به لطف فناوری ، ما قادر به کنترل کیفیت ، رنگ و روشنایی نور مصنوعی هستیم. نور مصنوعی در زندگی روزمره ما یک ضرورت است. نور مصنوعی به ما کمک می کند تا در ساعتهای کم نور کار کنیم و شب خود را روشن کنیم. بیشتر فناوری های کنونی به شدت به نور مصنوعی متکی هستند. این شامل تلفن های هوشمند ، لامپ ها ، تلویزیون ها ، لپ تاپ ها ، چراغ های ماشین و غیره است.

 

منبع : lightjourney

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش