نقشه :


قبل از هر کاري براي سيم کشي يک ساختمان نياز به يک نقشه يا طرح کلي از ساختمان داريم که اين نقشه مي تواند از سوي شما و يا مهندس برق مربوطه ارائه شود. شروع به کار از روي نقشه مي تواند به کار شما به عنوان يک برقکار سرعت و ظرافت ببخشد و يک ساختمان را کاملا اصولي و بر اساس استانداردها برق کشي نمائيد. نمونه اي از يک نقشه ساختمان در شکل زير:

اندازه و خط تراز :

پس از تعيين نقشه بايد براي کليدها و پريزها جهت آماده کردن براي کنده کاري خط تراز کشيده شود. طبق استاندارهاي برق ساختمان فاصله ي کليدها و پريزها از کف را اندازه گيري کرده و بوسيله شنگ طراز ( البته امروزه از ليزر هم براي اين کار استفاده مي شود) دو سر هر ديوار را نشانه گذاري مي کنيم سپس به وسيله ريسمان رنگ يک خط سراسري مي کشيم. به اين ترتيب اندازه ها دقيق و کليدها و پريزها هر کدام در سطحي کاملا استاندارد روي ديوار قرار مي گيرند.

کنده کاري ها :

هنگامي که نقشه و طرح کلي شما آماده و خط تراز اجرا شد بايد مکان هايي که مي خواهيم لوله ها و قوطي هاي برق را جا دهيم کنده شوند. اين کار به روش سنتي با استفاده از تيشه هاي برقکاري و چکش و قلم انجام مي گرفت ولي اکنون با پيشرفت صنعت دستگاه هاي پيشرفته ايي براي اين کار توليد شده اند. که عبارتند از:

الف- شيار زن:  اين دستگاه بسيار کار آمد مي تواند در کندن جاي لوله ها و قوطي ها بسيار با دقت عمل کرده و تنها مکان مورد نياز براي جا دادن آنها را بکند. نمونه هاي تک تيغ و دو تيغ اين دستگاه ها در بازار موجود مي باشند که نمونه دو تيغ آنها قابل تنظيم بوده و شما مي توانيد يک اندازه خاص براي برش روي ديوار را به دستگاه بدهيد.

ب- بتن کن يا هيلتي : اين دستگاه يک چکش برقي قوي است که مي تواند بتن و آجر را به راحتي بکند و براي مواردي که نياز به کندن بتن و آجر داريم مي توانيم ار آن بهره ببريم. نمونه هاي مختلفي نيز از اين دستگاه در بازار موجود مي باشد.

قوطي گذاري :

در اين مرحله بايد قوطي هاي برق که مخصوص نصب کليد و پريز در آينده مي باشند روي ديوار نصب شوند. طبق نقشه و يا ايده کلي خودتان مکان هايي را که براي نصب کليدها و پريزها و جعبه فيوز روي ديوار در نظر گرفته ايم قوطي گذاري کرده و محکم مي کنيم. اين محکم کردن مي تواند بوسيله گچ انجام شود. در انجام اينکار بايد دقت شود که قوطي ها با ديوار در يک سطح قرار داده شوند.

لوله گذاري :

لوله هاي برق معبر سيم هاي برق , تلفن و آنتن به مکان هاي مختلف ساختمان مي باشند و پس از قوطي گذاري بايد لوله هاي برق در جاي خود محکم شوند. تعداد و روش لوله گذاري به نقشه اصلي بستگي دارد. انواع مختلفي از لوله هاي برق موجود مي باشند که مي توان به لوله هاي فلزي, گالوانيزه و همچنين فراگيرترين آنها يعني لوله هاي P.V.C اشاره کرد. لوله هاي برق طبق استانداردهاي برق ساختمان براي ارتباط با نقاط مختلف از کف ساختمان عبور مي کنند و همچنين از لوله هاي خرطومي نيز در برخي جاها جهت لوله کشي هايي با مسير کوتاه استفاده مي شود. هنگامي که بخواهيم لوله اي را به يک مسير عمودي امتداد دهيم از زانو هاي 90 يا 45 درجه استفاده مي کنيم.

سيم کشي :

يک از مهمترين قسمت هاي برق ساختمان سيم کشي مي باشد. در اين مرحله سيم کشي کامل يک واحد مسکوني انجام مي شود و سيم هاي برق و تلفن و آنتن و غيره از لوله هاي مختلف عبور داده و به قوطي هاي مشخص شده امتداد مي دهيم. عبور سيم هاي برق از لوله ها امکان پذير نمي باشد مگر اينکه از يک وسيله مخصوص به نام فنر سيم کشي استفاده شود و به اين شکل عمل مي شود که ابتدا فنر را از لوله ها عبور داده سپس سيم ها را به انتهاي فنر وصل کرده و سر ديگر فنر را مي کشيم. نمونه هاي فلزي و نوع مرغوب پلاستيکي فنرها در بازار موجود مي باشد.

سر بندي :

پس از سيم کشي بايد سيم ها را تقسيم بندي کرد و به هر کليد و يا پريز برق رساند و سيم هاي روشنايي ها را در قوطي مربوطه قرار داد که به اين مرحله سيم بندي مي گويند. سيم بندي ها بسيار مهم مي باشند زيرا اگر در اين مرحله اشتباهي صورت گيرد باعث اتصالي و اشکال در سيستم خواهد شد.

نصب :

مرحله نهايي سيم کشي برق ساختمان نصب مي باشد. در اين مرحله کليدها , پريزها , سرپيچ ها, آيفون و فيوزها نصب و براي برق دادن به واحد مسکوني اماده مي شوند. در اين مرحله بايد سعي شود تمامي نصبيات با دقت و ظرافت نصب شوند زيرا اين کار در تائيد مهارت و سليقه کار شما نزد مشتري بسيار موثر خواهد بود. در اين مرحله براي نصب حبايي ها , چراغ هاي ديواري , فن ها , آيفون بايد از دريل استفاده شود.

حتما بخوانید  کلیدهای برق ؛ انواع، کاربرد و روش اتصال آنها
1 یک نظر
  • alizadeh
    ارسال شده در 2021-05-19 در 2:41 ب.ظ

    ممنون بابت اطلاعات مفیدتون….

    پاسخ

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش