نورپردازي در راه ‌پله‌هاي ساختمان جلوه‌اي خاص در طراحي و دکوراسيون به وجود مي‌آورد. نورپردازي علاوه بر زيباسازي پله‌ها، به جهت‌يابي پله‌ها در شب نيز کمک مي‌کند. نورپردازي در هر فضا و محيطي، يکي از کليدي‌ترين و محوري‌ترين نقش‌ها را ايفا مي‌کند. اين عنصر حياتي علاوه بر کاربردي که دارد، نماي محيط را بسيار متفاوت و منحصربه‌فرد مي‌کند. يکي از فضاهايي که نورپردازي در آن نقش بسيار مهمي ايفا مي‌کند، نورپردازی پله ساختمان است. نورپردازي در راه ‌پله‌ها بايد بتواند به‌خوبي مسير حرکتي را مشخص کند و علاوه بر اين، تأثير مطلوب را براي بيننده قبل از رسيدن به مقصد موردنظر ايجاد کند.

براي نورپردازي در راه ‌پله‌ها، نمونه‌هاي نقطه‌اي توکار، ديوارکوب‌هاي کوچک، لوسترهاي تک چراغ کوچک و حتي نورپردازي‌هاي رشته‌اي مخفي با لامپ‌هاي توکار وجود دارد. تنوع موارد و سبک‌هاي به‌کاررفته براي راه ‌پله و راهروي راه ‌پله به نسبت گذشته بسيار بالا رفته و مي‌تواند براي هر دکوراسيون و ساختار راه‌ پله‌اي به کار گرفته شود. معمولاً امروزه براي نورپردازي راه ‌پله‌ها از روشنايي خودکار استفاده مي‌شود که علاوه بر کاربرد بيشتر، موجب صرفه‌جويي در مصرف برق نيز مي‌شود.

 

يکي از آسان ترين راه هاي براي اضافه کردن نورپردازي و روشنايي راه پله ها بدون نياز به تعميرات و بازسازي اساسي، استفاده از چراغ هاي کوچکي است که در کنار پله ها، روي ديوار نصب مي شوند. اين چراغ ها طرح هاي بسيار متنوعي دارند و در بعضي مدل هنگام روشن شدن مانند يک ستاره مي درخشند. در بعضي مدل هاي ديگر نيز چراغ ها طراحي به مراتب ساده تر دارند که بيشتر مناسب دکوراسيون مدرن و راه پله هاي با سبک طراحي مينيمال هستند. اگر نور کم شدت و لطيفي مي خواهيد مدل هاي مدرن بهترين گزينه بشمار مي روند.

نورپردازی پله ساختمان

نورپردازی پله ساختمان

معمولاً رنگ‌هاي نورپردازي به‌کاررفته در راه پله‌ها رنگ‌هاي ملايم و گرم و يا ترکيبي است. نورپردازي زرد و ملايم يکي از پرطرفدارترين رنگ‌هايي است که براي نورپردازي اين فضا به کار مي‌رود، اما اين به اين معنا نيست که نمي‌توان رنگ‌هاي ديگر را به کاربرد. در برخي از دکوراسيون‌هاي مدرن، رنگ نورپردازي يک نقش اصلي در ايجاد بالانس رنگ‌ها و ايجاد تناسب ايفا مي‌کند. اهميت توجه به رنگ نورپردازي براي ايجاد تناسب، ميزان نورپردازي و کاربردي بودن آن و همچنين امنيت افرادي است که از راه پله استفاده مي‌کنند.

حتما بخوانید  نورپردازی فضاهای سبز

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش