نورپردازي محوطه و فضاي باز: محوطه اطراف ساختمان شما اولين چيزي است که ديده مي‌شود. ممکن است چمن، درختان و گلکاري بسيار زيبايي در کنار راه‌هاي سنگي و مجسمه‌هاي فضاي باز داشته باشيد ولي غروب آفتاب و فرا رسيدن شب همه چيز را عوض مي‌کند.
نورپردازي فضاي باز نه تنها مسيرهاي عبور و مرور را روشن مي‌کند و ايمني و امنيت را به ارمغان مي‌آورد؛ بلکه مي‌تواند به‌صورت هنرمندانه‌اي توجه بيننده را به سمت چيزهايي بکشاند که ممکن است در تاريکي شب از نظر مخفي مانده باشد. نورپردازي محوطه بعد جديدي در ملک شما ايجاد مي‌نمايد و جذابيت آن را دوچندان مي‌نمايد.

نورپردازي محوطه و فضاي باز

نورپردازي محوطه و فضاي باز

ارزش نورپردازي با کيفيت براي مکان‌هاي تجاري

دلايل متعددي وجود دارد که نورپردازي محوطه مکان‌هاي تجاري ارزش سرمايه‌گذاري دارد. نکات کليدي براي اينکه نورپردازي خارجي را جدي بگيريد از اين قرارند:

  • فضا‌هاي تاريک پتانسيل وقوع جرم را دارند. تحقيقات پليس نشان مي‌دهد که با افزايش نور در فضاي بيروني، احتمال سرقت و خلاف کاهش مي‌يابد.
  • اگر مسيرهاي عبور و مرور به خوبي روشن نباشند، امکان زمين خوردن و آسيب ديدن افراد وجود دارد. در کشورهاي پيشرفته تاوان اين سهل‌انگاري متوجه مالک ساختمان مي‌شود و درصورت ضعف در نورپردازي مجبور به پرداخت خسارت مي‌شود؛ در کشورمان ايران چنين موضوعي چندان دامن‌گير مالک نمي‌شود وليکن ايجاد خاطره بد از يک محيط تا سال‌ها به ياد افراد خواهد ماند.
  • اگر محوطه به ميزان مطلوب روشن نبوده و افراد نتوانند ببينند که به کجا مي‌روند يا تابلوها قابل خواندن نباشند، ممکن است گم شوند و اين موضوع احتمال بازگشت دوباره آن‌ها را کم مي‌کند.
حتما بخوانید  استفاده از نورپردازی در فضای باز برای ایجاد یک واحد شهری

7 نکته اساسي در نورپردازي محوطه و فضاي خارجي تجاري

نورپردازي محوطه تلفيقي است از علم و هنر. ممکن است تنها خواسته شما نور مناسب در ورودي مغازه يا رستوران باشد يا اينکه قصد نورپردازي محوطه يک ساختمان تجاري چندين طبقه را داشته باشيد؛ در اينجا نکاتي را آورده‌ايم که بتوانيد بنيان‌هاي نورپردازي خارجي را به درستي بنا کنيد.

1- تمام سايه‌ها را به دقت بررسي نماييد

آيا سايه‌اي در بخشي از پلان فعلي ساختمان شما وجود دارد؟ اگر چنين است، آيا امکان تردد و دسترسي افراد در اين مکان‌ها در شب وجود دارد؟ آيا اين تاريکي امکان مخفي شدن خرابکاران را فراهم نموده يا براي افراد مسن خطر افتادن وجود دارد؟ هر گوشه تاريک در يک مکان تجاري ممکن است براي کارمندان و مشتريان مشکل‌ساز شود. بدون شک در مکان‌هايي که نام برده مي شود نيازمند نصب چراغ‌هاي روشنايي هستيد: راه‌هاي عبوري، پله‌ها، اطراف استخر و آبنماها.

2ـ توجه مخاطب را با تکنيک‌هاي نورپردازي جلب نماييد

آن ويژگي ساختمانتان را که مي‌خواهيد نورپردازي آن را جلوه‌گر نمايد در نظر بگيريد. ساختمان شما با چه ويژگي ظاهري متمايز مي‌شود؟ آيا اين ويژگي پس از غروب آفتاب هم ديده مي‌شود؟ با کمک نورپردازي اصولي، مي‌توانيد نقطه کانوني ساختمان را شبانه روز در معرض نمايش قرار دهيد. هر ساختماني يک نقطه کانوني توجه دارد؛ يک آبنما، مجسمه، نمادهاي معماري و… همگي مي‌توانند با نورپردازي محوطه به نمايش درآيند.

نورپردازي محوطه و فضاي باز

نورپردازي محوطه و فضاي باز

3ـ برگ‌هاي درختان را در طول شب سبز نگه داريد

با قراردادن چراغ در نزديکي گل‌ها، فضاي سبز و درختان در زمان تاريکي، بر طراوت فضاي سبز ساختمان خود تاکيد بگذاريد.

حتما بخوانید  اصول و اجرای نورپردازی امنیتی محوطه

4ـ از سيستم اتوماتيک بهره ببريد تا هزينه برق را کنترل نماييد

در محل‌هايي از ساختمان که کمتر مورد تردد واقع مي‌شوند چراغ‌هاي سنسوردار باعث صرفه‌جويي در مصرف برق مي‌شوند. سنسورهاي تردد چراغ را زماني روشن مي‌نمايند که چيزي از حوزه آن‌ها عبور نمايد و مدتي پس از عبور خود به خود خاموش مي شوند. اين تجهيزات در بازار برق ايران با برندهاي ايراني و وارداتي به وفور يافت مي‌شوند.

5ـ از چراغ‌هاي با طول عمر بالا استفاده نماييد

دوست داريد چند وقت يکبار لامپ‌هاي سوخته را تعويض نماييد؟ قطعاً هرچه ديرتر بهتر! تعويض چراغ‌هاي مخصوص فضاي روباز معمولاً به سادگي چراغ‌هاي داخلي نيست و معمولاً نيازمند حضور برق‌کار مي‌باشند. تکنولوژي LED در سال‌هاي اخير رشد گسترده‌اي داشته و با خريد چراغ‌هاي LED از توليدکنندگان معتبر مي‌توانيد از کارکرد مناسب آن‌ها در طول مدت گارانتي مطمئن باشيد. لامپ‌هاي LED تقريباً 25 برابر لامپ‌هاي رشته‌اي عمر مي‌کنند و با همان ميزان نور 75 درصد در مصرف برق صرفه‌جويي ايجاد مي‌نمايند.

6ـ تعادل را رعايت نماييد

چشم انسان در نورپردازي ودر معماري علاقمند به يافتن تقارن و نظم است. اگر بخشي از صحنه بيش از حد روشن‌تر از باقي عناصر باشد، عدم تقارن و توازن به‌وجود مي‌آورد. همچنين نقاط بسيار تيره و تاريک نيز باعث عدم يکپارچگي مي‌گردند.

7ـ راحتي را در نظر بگيريد

نوري که مستقيم به چشم مي‌تابد حتي اگر خيرگي به‌وجود نياورد، تحمل قرار گرفتن در آن فضا را مشکل مي‌نمايد. اين موضوع هم در زمان رانندگي در شب مطرح است هم در نوپردازي محيط خارج.

با رعايت نکات فوق در نورپردازي محوطه، باغ يا روف‌گاردن مي‌توانيد ارزش افزوده بيشتري به دارايي خود اضافه نماييد. اکووات توليد‌کننده چراغ‌هاي باکيفيت LED تجاري و اداري، که مي‌توانيد سال‌ها روي آن‌ها حساب کنيد.

حتما بخوانید  انواع نورپردازي محوطه

ارسال نظر

× تماس با واحد فروش